Od razu odpowiadamy, warto! Pakowanie próżniowe, tzw. „vacuum”, to znakomite rozwiązanie dla wszystkich dziedzin gastronomii, zarówno restauracji, jak i firm cateringowych. Posiada szereg zalet, które uczynią przygotowywanie potraw łatwiejszym i szybszym. Ten sposób przechowywania żywności zwiększa także zyski, co niewątpliwe najbardziej przemówi osób pracujących w gastronomii.

Pakowanie próżniowe polega na usunięciu powietrza z woreczka, w którym przechowujemy jedzenie. Dzięki temu uniemożliwiamy rozwój bakterii tlenowych, które znacznie przyspieszają psucie się jedzenia. Za pomocą „vacuum” możemy pakować zarówno produkty surowe, półprodukty, jak i dania gotowe. Wyciągnięte z woreczka nadal będą zachwycać tym samym smakiem, aromatem i konsystencją, co dania przygotowane na świeżo.

Oszczędność czasu

Niezaprzeczalną zaletą technologii pakowania próżniowego jest oszczędność czasu. Dzięki temu rozwiązaniu za jednym zamachem kucharz przygotuje większą ilość porcji, którą następnie zapakuje w woreczki próżniowe i przechowa w chłodni. Ponadto „vacuum” przyspiesza czas przyrządzania potraw, dzięki przygotowaniu zawczasu niezbędnych półproduktów. Umożliwi to sprawną obsługę nawet dużych, niezapowiedzianych grup.

Niższe koszty

Pakowanie próżniowe bezpośrednio przekłada się na zyski. Przedłuża bowiem żywotność produktów sezonowych, które możemy zakupić w większych ilościach i dzięki próżniowym woreczkom przechować na później. Technologia umożliwia także robienie większych zakupów na zapas, a wiadomo, że kupowanie dużych ilości wiąże się z uzyskaniem korzystnych rabatów. Do tego dochodzi kwestia wagi produktu. Pakując go próżniowo, mamy pewność, że po odpakowaniu nie zmniejszy on swojej masy. Ma to szczególne znaczenie dla porcji mięsa, których gramatura często podana jest w karcie.

Wysoka jakość

Pakowanie próżniowe to gwarancja najwyższej jakości smaku, aromatu i konsystencji nawet po długim przechowywaniu. Pozbawienie żywności tlenu sprawia, że procesy starzeniowe są znacznie spowolnione. Ponadto próżnia zmniejsza ryzyko rozwoju chorób oraz zdecydowanie podnosi higienę pracy kucharzy. Po wyjęciu produktu z woreczka, mamy pewność, że żywność będzie świeża, aromatyczna i pełnowartościowa pod względem odżywczym. Ponadto ten sposób pakowania pozwala rozpulchnić niektóre kawałki mięsa, co zdecydowanie poprawia jakość gotowej potrawy. Do tego jest to doskonały sposób na marynowanie dań, wspomaga bowiem przedostawanie się marynaty w głąb produktu.

Czy są jakieś wady?

Jedyną wada technologii „vacuum” jest jej początkowa cena. Trzeba bowiem zainwestować w profesjonalny sprzęt gastronomiczny w postaci pakowarki próżniowej, której koszt waha się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ponadto regularnie trzeba kupować worki próżniowe. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę, ile to rozwiązanie generuje nam oszczędności w codziennym funkcjonowaniu kuchni, jego zakup staje się wręcz obowiązkowy.