– Gdzie mogę dobrze zjeść? To pytanie – uzupełniając je o nazwę konkretnego miasta – zadają sobie codziennie tysiące Polaków. „Na mieście” jadamy dziś coraz więcej, szukamy wśród sprawdzonych rozwiązań, ale poszukujemy też nowych wrażeń. Jakie ciekawe kulinarnie miejsca pojawiły się na mapie kraju w ostatnich miesiącach? Oto nasz przegląd nowości w krajowej gastronomii.

Po pierwsze pizza

Zaczynamy od klasyki. Nowa pizzeria pod flagą Tutti Santi otworzyła się właśnie w Koninie. To już szósta – po kaliskiej, wrocławskiej, poznańskiej, ostrowskiej i kieleckiej – restauracji sieci. Dlaczego warto wybrać się do tego lokalu? Bo kiedy mowa o pizzy doskonałej, nie szukamy udziwnień, ale raczej prawdziwej włoskiej receptury (tu Valeriio Valle) i pieca opalanego drewnem. W Tutti Santi znajdziemy jedno i drugie.

Polsko i lokalnie

Nie moglibyśmy też obejść się bez wspomnienia o kuchni polskiej. Jednak nie w wymiarze ogólnym, a lokalnym. W łódzkiej Manufakturze otwarto Restaurację Polka, która serwuje nie tyko tradycyjne dania polskie, ale i najlepsze dania dawnej Łodzi. Co to za dania? M.in. cepeliny z mięsem i słodką kapustą, śledź z beczki marynowany z ziemniakami, kapuśniak na wędzonce z prażochami (swego rodzaju kluskami ziemniaczanymi). I choć wiele z tych potraw niegdyś gościło w domach ubogich łodzian, dziś odnajduje się w nich nową, prostą jakość.

Menu jest istotne także z punktu widzenia miejsca, w którym znajduje się Restauracja Polka. Manufaktura to dla Łodzi przecież miejsce ważne historycznie i turystycznie.


Dla fanów sportu

Dziś, aby wyróżnić się na tle konkurencji, warto stawiać na restauracje tematyczne. Jaki motyw wzięła na warsztat gdańska Time Out Food & Sports Bar? Jak sama nazwa wskazuje – rozgrywki sportowe. W lokalu można z łatwością połączyć dwie pasje, do jedzenia i oglądania sportu. Transmisje na żywo wyświetlane są tu aż na 27 telewizorach! Lokal jest przyjazny nie tylko zapalonym kibicom piłki nożnej, ale i fanom innych sportów oraz rodzinom z dziećmi. W menu znajdują się dania kuchni polskiej w nowoczesnym wydaniu, piwne przekąski, burgery, funkcjonuje też koktajlbar.

Eko w galerii

Rozwijają się także food courty w centrach handlowych. Galeria Strefa w Bielsku-Białej zyskała w ostatnim czasie nową restaurację spod znaku slow food. W Zielonej Krowie nawet pieczywo wypieka się zgodnie z przepisami pracujących tu dietetyków. Każde danie przyrządzane jest ze świeżych produktów naturalnego (i pewnego) pochodzenia. Zdrowo i ekologicznie, czyli tak, jak chce jadać coraz więcej Polaków.

Slow fast food?

Zestawienie kończy prawdziwa perełka. Obok Bobby Burger nie sposób przejść obojętnie. To burgerownia, w której serwuje się… dania typowe dla fast foodu, lecz z wysokiej jakości składników, których na pewno nie można określić mianem „na szybko, bezrefleksyjnie, bez wartości”. Bobby Burger ma lokale w całej Polsce i wciąż dynamicznie się rozwija. Ostatni pojawił się pod koniec lutego w Łodzi na Piotrkowskiej.