Tradycyjne techniki gotowania za pomocą nowoczesnego sprzętu? Na polskim rynku właśnie pojawiła się nowa marka, która oferuje takie rozwiązania. Chodzi o piece węglowe MIBRASA. Polskie przedstawicielstwo tej firmy pojawiło się w grudniu minionego roku. Czym wyróżnia się ten sprzęt gastronomiczny i czy warto uzupełnić o niego wyposażenie kuchni gastronomicznej?

MIBRASA to piec grillowy z zamkniętą komorą ze stali najwyższej jakości. Wytwarzane są w fabryce w Gironie i skierowane do kucharzy o najwyższych wymaganiach. Poprzez sterowanie przepływem powietrza można zmieniać natężenie żaru, a tym samym i temperaturą wewnątrz pieca. Ma to znaczenie nie tylko z punktu widzenia różnych metod przygotowywania posiłków (pieczenie, zapiekanie, grillowanie), ale też wydajności pieca i kosztów jego użycia. Dzięki regulacji można zoptymalizować zużycie węgla drzewnego i zmniejszyć koszty funkcjonowania kuchni.

Jakie metody przyrządzania posiłków można zastosować w przypadku pieców MIBRASA? Nie tylko wspomniane pieczenie, opiekanie i zapiekanie, ale też smażenie, blanszowanie i grillowanie, na które sezon właśnie trwa. To tradycyjne techniki, od lat uznawane przez szefów kuchni.

Piece MIBRASA są w pełni mobilne – nie trzeba zasilać ich prądem czy gazem ani doprowadzać do nich wody. Z tego względu sprawdzają się nie tylko w tradycyjnych lokalach gastronomicznych, ale także w popularnych dziś food truckach. Piece ponadto wyróżniają się… doskonałym designem. Idealnie nadają się do tzw. kuchni otwartych, których pracę na bieżąco mogą podglądać z sali goście restauracji. Takie kuchnie zyskują w Polsce coraz większą popularność w myśl idei, że gotowanie to czynność społeczna i sposób na wartościowe spędzanie czasu. W kuchni otwartej dobrze sprawdza się m.in. grill węglowy nastolny, czyli przenośny mini grill, który umożliwia gotowanie w stylu hibachi. Hibachi wywodzi się z Japonii i zakłada, że gotowanie jest interakcyjnym doświadczeniem kulinarnym godnym widowiska i publiczności.

Produkty MIBRASA w swojej ofercie mają już takie sklepy gastronomiczne, jak Venda. W ofercie znajdziemy grill węglowy nastolny, otwarty grill węglowy, piece z nadstawką grzejną na podstawie zamkniętej oraz piece w wersji mini.

Grill węglowy nastolny Hibachi

Piec Mibrasa HMB Mini

Piec Mibrasa HMB AC na podstawie zamkniętej