Restauracyjne rekomendacje przewodnika Michelin Guide Main Cities of Europe ujrzały światło dzienne na początku marca. Mimo status quo dla Polski, aktualną publikację możemy uznać za sukces. Prestiż gwiazdek zachowały obie restauracje, Atelier Amaro oraz Senses, a jedna restauracja zyskała wyróżnienie za stosunek jakości do smaku. Trafiło ono do lokalu Kieliszki na Próżnej. Jakim innym europejskim restauracjom przyznano odznaczenia Michelin?

Przewodniki Michelin to publikacje przeznaczone dla turystów. Mają za zadanie w prosty sposób podsunąć mu listę miejsc, o które warto zahaczyć przy okazji wizyty w danym mieście. Michelin przyznaje od jednej do trzech gwiazdek. Jedna gwiazdka oznacza, że miejsce jest godne uwagi, dwie – że restaurację warto odwiedzić, a trzy – że trzeba ją koniecznie zobaczyć.

Restauracje z trzema gwiazdkami

Na początku warto wymienić znaną hiszpańską restaurację El Celler de Can Roca z katalońskiej Girony. Jej głównym atutem jest sama kuchnia, którą określa się mianem kreatywnej i prowokacyjnej. Tradycyjne dania łączone są ze smakami i metodami stosowanymi w kuchni molekularnej. Pozycje z menu? Np. makrela z piklami i ikrą ryby mugilowatej albo deser z perfum Lancome. Aby zjeść kolację w tej restauracji, należy zarezerwować stolik z przynajmniej 11-miesięcznym wyprzedzeniem.

Inną docenioną trzema gwiazdkami restauracją jest włoska Osteria Francescana. Znajduje się w Modenie i jest prowadzona przez Massimo Bottura. To miejsce jest silnym argumentem przeciwko wszystkim sceptykom, którzy w gwiazdkach Michelin widzą tylko snobizm i ekskluzywność dla wybranych. Osteria Francescana to restauracja z misją. Znajduje się blisko kościoła św. Franciszka i słynie z licznych inicjatyw społecznych ze strony jej właściciela. Największą uwagę należy poświęcić walkom z głodem i marnotrawstwem jedzenia na świecie.

Restauracje z dwiema gwiazdkami

Na gwiazdki Michelin zasługuje nawet restauracja w wiejskim stylu. Przykładem takiej jest Mugaritz w Errenterii, w Kraju Basków. Restauracja zorganizowana jest w starym domku na wsi. Prowadzi ją Adoni Luis Aduriza. Choć promuje bliskie związki z naturą, nie mogłaby funkcjonować bez gastronomicznych urządzeń najlepszej klasy. Z czego słynie Mugaritz? Z dwóch gwiazdek, które należą się jej m.in. za 25-daniowe kolacje. Wizyty różnią się od tradycyjnych kolacji w innych restauracjach – goście nie otrzymują menu i wglądu w zestaw dań. W miarę możliwości, dania powinno się jeść… rękami.

A czy na gwiazdki Michelin zasługuje restauracja, w której próżno szukać potraw finezyjnych i nieznanych? Jak najbardziej! Mowa o Dinner by Heston Blumenthal. To typowo klasyczna kuchnia brytyjska, choć niepozbawiona „nutki improwizacji”. Dania są proste, a serwuje się je wraz z opowieścią o jego historii. Restauracja mieści się obok najdroższego apartamentowca na świcie, One Hyde Park. Niejedno serwowane tu danie oparte jest na przepisie pochodzącym sprzed wielu wieków!

Przewodnik z 1929 roku

Polski akcent

Polskie restauracje zostały docenione jedną gwiazdką. Ze względu na medialną obecność szefa kuchni, zdecydowanie bardziej znane jest Atelier Amaro. Restauracja słynie z menu pt. Momenty, w którym skosztować można trzy, cztery lub pięć potraw (momentów) wybieranych z sześciu pozycji łączących polską tradycję z kuchnią molekularną.

Nieco mniej rozpoznawalna jest restauracja Senses należąca do Andrei Camastry. Doświadczony restaurator łączy staropolskie przepisy i smaki z kuchnią japońską, indyjską, chińską i śródziemnomorską. Menu degustacyjne składa się z 3, 7 lub 10 dań, a menu zmienia się wraz z sezonem.

Polskich restauracji w czerwonym przewodniku jest znacznie więcej

Choć gwiazdkami mogą pochwalić się tylko dwie restauracje, w przewodniku znalazło się także wyróżnienie dla Kieliszków na Próżnej. Bib Gourmand, czyli symbol oznaczający korzystny stosunek jakości do ceny, uzyskały także warszawskie restauracje Butchery and Wine i Brasserie Warszawska oraz jeden lokal z Krakowa – Zazie Bistro.