Powodzenie biznesu gastronomicznego zależy od wielu czynników, czasem nawet od detali, które składają się na całościowy odbiór lokalu przez klienta i jego decyzji o powrocie lub nie. Warto więc zadbać o najmniejszy szczegół restauracji, także o odpowiedniej jakości kawę i jej profesjonalne przygotowanie. Dobra kawa naprawdę robi różnicę. Prowadząc lokal, nie traktujmy jej więc po macoszemu.

Zwieńczenie uczty

Mimo, że kawa pita jest najczęściej po posiłku, to jej smak może odegrać niebagatelną rolę w ocenie całej uczty. Gość zapamięta bowiem to, czego doświadczył na samym końcu, czyli właśnie smaku czarnego napoju. Warto więc zadbać o to, by kawa zachwyciła go tak samo, jak cały posiłek, a nie stała się przyczyną grymasu niesmaku na twarzy i szukania w przyszłości innego lokalu.

Co więc zrobić, by kawa w naszej restauracji robiła tak samo pozytywne wrażenie na gościach, jak serwowane przez nas dania. Oto kilka istotnych wskazówek.

Ocena kawy

By wybrać dobrej jakości kawę, nie wystarczy tylko kierować się jej gatunkiem, marką czy krajem pochodzenia. Najlepiej postawić na doświadczonego dostawcę, u którego uprzednio dokładnie obejrzymy ziarna przed zakupem, ich wygląd bowiem może nam wiele powiedzieć.

Przed wyborem ziaren należy zwrócić uwagę na ich kolor i aromat. Barwa powie nam sporo o kwasowości końcowego napoju i sile jego goryczy. Im ciemniejsze ziarna, tym większej kwasowości i goryczy możemy się spodziewać. Warto zbadać także aromat. Niektóre gatunki kaw cechują się nieprzyjemnym zapachem, którego należy zdecydowanie unikać w restauracjach.

Po ocenie „na sucho” dobrze jest skosztować zaparzonych ziaren. W tym celu zmielone ziarna zalewamy wodą o temperaturze 92 stopni i parzymy przez 4 minuty. Następnie usuwamy fusy z powierzchni napoju, wąchamy i pijemy.

Na podstawie degustacji możemy ocenić takie parametry jak kwasowość, goryczka, konsystencja, smak i wreszcie wywarzenie, czyli wypadkową wszystkich wskaźników. Analizując kawę pod ich kątem, będziemy w stanie wybrać najlepsze ziarna do naszej restauracji. Warto postawić na kilka gatunków, gdyż różni klienci preferują różne smaki.

Odpowiedni sprzęt do parzenia kawy

Nie tylko same ziarna decydują o jakość czarnego napoju. Również sprzęt gastronomiczny do parzenia, jaki wybierzemy, ma niebagatelne znaczenie. Warto tu zainwestować w urządzenie wysokiej jakości, najlepiej ekspres ciśnieniowy, dzięki któremu przygotujmy kawę na najwyższym poziomie.

Istotnym aspektem jest także serwis sprzętu, o który warto zadbać zawczasu, podpisując umowę z zaufanym dostawcą. Najlepiej, by opieka techniczna nad urządzeniem była wliczona w koszty, a serwisant oferował ekspres zastępczy w przypadku poważniejszych awarii. Pamiętajmy, że brak kawy w lokalu może zniechęcić gościa do zjedzenia w nim posiłku. Zabezpieczmy się więc na każdą okoliczność.

Wykwalifikowany personel

Parzenie kawy jest sztuką. Nie wystarczą więc tylko dobre ziarna i odpowiedni sprzęt. Ważne są również odpowiednie umiejętności. Watro więc zatrudnić wykwalifikowanego baristę, który w profesjonalny sposób zaserwuje kawę naszym gościom lub zainwestować w szkolenia i warsztaty dla pracowników, dzięki którym podniosą oni swoje kwalifikacje w te kwestii.

Kiedy połączymy te trzy elementy: jakość ziaren, wysokiej jakości sprzęt i umiejętności baristyczne, w efekcie końcowym otrzymamy najwyższej klasy kawę, która zachwyci nawet najbardziej wymagających kawoszy.